Posted

Lastryko. Ponadczasowy hit?

 

Wielki powrót lastryko ?

Lastryko jest betonem dekoracyjnym z zawartością grubego kruszywa, który jest używany do wykonywania podłóg czy nagrobków..  Tak, najbardziej kojarzy się nam on niestety z nagrobkami.

Lastryko nazywane jest również lastrico czy też terrazzo. Jest materiałem bardzo trwałym, odpornym na ścieranie, wilgoć i powstaje z połączenia cementu, grysu i pigmentu.

 

Gdzie możemy go spotkać? 

Najbardziej datuje się lastryko na lata 90, gdzie stosowano go najwięcej w budownictwie wielorodzinnym. W blokach, z tego materiału, spotkamy klatki schodowe, podłogi oraz parapety.

Trzeba przyznać, że lastryko jako materiał, bardzo się wszystkim opatrzył i nie kojarzy się zbyt dobrze. Po prostu było go za dużo. Stał się nudny, szary i ponury.

Skąd zatem jego nagły powrót?

Od jakiegoś czasu możemy zobaczyć coraz więcej projektów z użyciem tego materiału. Dlaczego?

Zobaczcie sami jak zmiana kolorystyki potrafi dużo zdziałać. A to dzięki pigmentacji o różnych barwach.

 

  • zmiana kolorystyki,
  • nadanie nowoczesności,
  • postawienie na większą gamę produktów z użyciem faktury lastryku

To wszystko sprawiło, że materiał ten powrócił i to w designerskiej odsłonie. Co więcej, stał się coraz częstszym życzeniem klientów. Ponadto producenci płytek starają się tak dobierać ich barwę, aby pasowały do kolorystyki w każdym wnętrzu.

Idealnie pasuje do wnętrz minimalistycznych, świetnie nadaje się na podłogę, blaty czy do łazienek. Producenci płytek również wprowadzili swoje produkty o wzorach lastryku, w szerokiej gamie kolorystycznej np. marki Cersanit https://www.cersanit.com.pl/plytki-ceramiczne/hika_2,212.html.

Bardziej stonowane, ale nowoczesne płytki wprowadziła firma Tubądzin z kolekcji Terrazzo https://www.tubadzin.pl/collection/661.

 

Podsumowując, nowoczesne lastryko wprowadza do surowych wnętrz ożywienie. Powróciło w pięknej, eleganckiej i kolorowej formie i stało się mocnym akcentem trendów wnętrzarskich.

Czy lastryko zatem jest hitem? Decyzję i odczucia na temat tego materiału pozostawiam Wam.. 🙂

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights