...
Posted

Jak urządzić małą, ale funkcjonalną kuchnię?

Po pierwsze układ funkcjonalny.

Aby dobrze zaprojektować małą kuchnię, musimy się zastanowić z czego tak na prawdę korzystamy podczas gotowania. Czy potrzebujemy dużo blatu roboczego czy raczej więcej miejsca do przechowywania? Czy używamy więcej sprzętów AGD niż w podstawowym wyposażeniu kuchni? Dla jakiej ilości osób projektujemy kuchnię?

Są różne układy kuchni.
Wyróżniamy układ jednorzędowy, w którym umieszczamy ciąg szafek na jednej ścianie.  Jest on stosowany najczęściej w aneksach kuchennych. Jeżeli mamy długą ścianę, układ ten jest mało ergonomiczny, ponieważ mamy daleko od siebie umieszczone wyposażenie. Przy małej kuchni natomiast, mamy wszystko w zasięgu ręki. Drugi układ dwurzędowy, to umieszczenie ciągu szafek po dwóch stronach pomieszczenia, wzdłuż ścian.
Kolejnymi rozmieszczeniami kuchni są litery L i U. Są one bardzo ergonomiczne, ponieważ dają poczucie komfortu pracy poprzez dobre rozmieszczenie trójkąta roboczego. Jeżeli chcemy zabudować  całe pomieszczenie ciągiem szafek kuchennych, mamy do czynienia z układem w kształcie litery G.
Ostatnim, otwartym układem kuchni, jest rozmieszczenie szafek wraz z wyspą. Łączy ona, a zaraz oddziela kuchnię od jadalni lub salonu.
Jeżeli chcemy powiększyć małą kuchnię, najlepiej otworzyć się na jadalnię lub salon, jeżeli jest to oczywiście możliwe.

 

jak urządzić mała kuchnię

Zasada trójkąta roboczego.

Ważnym elementem przy projektowaniu układu funkcjonalnego jest zasada tzw. trójkąta roboczego. Polega ona na właściwym rozmieszczeniu trzech elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej/piekarnika, opartych na wierzchołkach trójkąta.
Ten układ poprawia ergonomię, komfort pracy oraz dobrą odległość sprzętów. Ta zasada opiera się również na prawidłowej kolejności wykonywania czynności. Najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, później je myjemy a na końcu przyrządzamy – gotujemy/smażymy/pieczemy.

jak urządzić mała kuchnię

Kolor.

Dla niektórych z Was może się wydawać, że kolor właściwie nie ma znaczenia.
A jednak..
W małych pomieszczeniach warto stosować jasne barwy. Powiększają one optycznie wnętrza. Najlepiej zastosować biel, beż, jasne odcienie szarości, jasne drewno. Kolory szafek kuchennych, które sprawdzą się w małych pomieszczeniach to również jasne barwy, natomiast dodanie do nich wysokiego połysku, odbije światło i doda poczucie powiększenia pomieszczenia.

Podłoga.

Rodzaj i kolor podłogi również ma znaczenie w małej kuchni. Rodzaj tej podłogi, jest niezależny od wielkości kuchni. W każdej kuchni powinniśmy zastosować podłogę wodoodporną. Kolor i wzór natomiast ma znaczenie w jej metrażu. Jeżeli zastosujemy podłogę, która posiada duży wzór, możemy optycznie pomniejszyć sobie to pomieszczenie. Modne teraz płytki marokańskie, bardziej sprawdzają się na ścianie pomiędzy blatem i szafkami podwieszonymi niż na małej podłodze kuchennej. Najlepiej na podłogę zastosować jasne, błyszczące płytki, które odbijają nam światło i powiększają wnętrze.

Jakie elementy pomniejszają pomieszczenie?

Pomniejszyć zamknięta kuchnię mogą drzwi otwierane do wewnątrz.  Jaki jest na to sposób?
Można zostawić kuchnię otwartą i nie montować żadnych drzwi, lub można zastosować drzwi przesuwne( jeżeli jest to możliwe).
Zbyt duża ilość przedmiotów, które trzymamy na blacie, może dawać wrażenie “zagracenia się”. Pomieszczenie przez to może wydawać się mniej funkcjonalne.
Na pomniejszenie kuchni, a właściwie na zmniejszenie blatu roboczego, może wpłynąć zbyt duża ilość sprzętów AGD. Warto zakupić np. piekarnik z funkcją mikrofalówki, zamiast stawiać ją osobno na blacie. Można również przemyśleć zakup robota kuchennego, który zastąpi nam osobny sprzęt w postaci miksera, blendera, wyciskarki itp.

Jakie elementy wykorzystać aby powiększyć kuchnię?

Coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie dodatkowego, dostawianego blatu roboczego. Może to być ruchoma dodatkowa szafka z blatem lub wyjeżdżający, chowany w szufladach.
Możemy również doprowadzić podwieszane szafki do samego sufitu. Pozbywamy się przez to pustej przestrzeni ponad szafkami, a zyskujemy dodatkowe miejsce do przechowywania.
Maksymalne wykorzystanie miejsca stworzymy poprzez zastosowanie niewysokich szuflad w miejscu cokołu w dolnych meblach kuchennych. Nie jest to popularne rozwiązanie, ale niewidoczne i ekonomiczne.

jak urządzić mała kuchnię

kuchniepinio.pl

 

A co z miejscem do spożywania posiłków?

Mając wydzieloną jadalnię, nie mamy tego typu problemów. Jeżeli natomiast mamy miejsce w kuchni na stolik i krzesła, powinniśmy ich ilość dopasować do ilości osób zamieszkujących mieszkanie.

Nie mając wystarczającej powierzchni w kuchni na krzesła, możemy zastosować takie, które są składane lub można ułożyć jeden na drugi. Możemy również do stołu dostawić taborety, które będą chowane pod blatem.
W bardzo małych kuchniach, w których niestety nie zmieści się stół, możemy wówczas wydzielić część blatu roboczego na miejsce do spożywania posiłków. Może przybrać formę blatu barowego na jednej ze ścian.  Jeżeli mamy w kuchni wyspę, możemy poszerzyć blat do 80 cm – z jednej strony szafki, natomiast z drugiej wsunąć krzesła.
jak urządzić mała kuchnię

czterykaty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights
BannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.