Czerń wielu osobom kojarzy się jako kolor smutny i ponury. Nie każdy jednak potrafi wykorzystać jej potencjał zarówno w modzie jak i we wnętrzu.
Kolor ten natomiast jest odważny, elegancki i śmiały. Odpowiedni jego dobór w dodatkach może stworzyć nam idealne wnętrze.
Czerń zrobił karierę w roku 2019 i jego ponadczasowość przechodzi na rok 2020. Kolor ten zdecydowanie przechodzi renesans. Zapewne pamiętacie lata 90 w których najmodniejsze były czarne, ciężkie i ciemne meble. Później postawiono na jasne odcienie mebli, ścian, ale jak wiadomo ..moda powraca. Teraz kolor ten wraca raczej w dodatkach, subtelnych akcentach, czy też we fragmentach na ścianach.
Gdzie możemy go dostrzec?
Najbardziej rozprzestrzenił się w łazienkach. Zaczynając od kolorystyki black&white na ścianach np. kolekcji Paradyż, kończąc na delikatnych czarnych dodatkach. Pojawiły się płytki imitujące marmur, o różnych fakturach czy wymiarach. Coraz więcej spotykamy czarnych baterii, drzwi prysznicowych w loftowym stylu, a także czarnej armatury. Są to zestawienia eleganckie. Łazienki w takiej kolorystyce kojarzone są często ze smutnymi, ponurymi pomieszczeniami. Zdania są jednak podzielone. Dobierając odpowiednie oświetlenie i podkreślając jej elegancję, wnętrze staje się ekstrawaganckie.
Pojawiły się ramy okienne antracytowe i czarne. Jest to już element designerski wnętrza, a nie tylko okleina okienna. Dodatki w kolorze czarnym możemy dostrzec w listwach przypodłogowych, a także kontaktach czy włącznikach.
Kuchnia.
Na wielu aranżacjach spotykamy czarne fronty kuchenne, zestawione z drewnem. Niestety minusem takich mebli jest uwidocznienie śladów użytkowania. Dlatego też producenci mebli wyszli na przeciw klientom i wprowadzili czerń matową, niepalcującą się. Jest to idealne rozwiązanie dla osób posiadających taką kuchnię. Minusem niestety jest ich cena.. dlatego musi to być dobrze przemyślana decyzja.
Dodatkowo ociepleniem kuchni staje się drewno, z dodatkiem czarnych uchwytów. Ożywieniem również stało się złoto i wszelkie dodatki z jego elementami. Te dwa kolory idealnie ze sobą współgrają, wprowadzając między sobą kontrast.
Czerń gości w naszych domach coraz częściej. Myślę, że jest to spowodowane nagłym pojawieniem się we wnętrzach stylu loftowego czy industrialnego. Wprowadzają one elementy surowe, któremu towarzyszy głównie czerń.
Przytłaczający?
Pomalowanie ścian na czarno na pewno przytłoczy pomieszczenie, zmniejszy je oraz bardzo przyciemni. Jeżeli jednak będzie to dodatek w postaci pomalowanej jednej ściany, będzie to element wręcz designerski.
Od jakiegoś czasu bardzo modne stały się farby tablicowe np. Tikkurila. Pełnią funkcję tablicy w różnych pomieszczeniach. Maluje się nimi m.in. przestrzenie między szafkami kuchennymi, ponieważ łatwo je zmyć. Stają się również elementami dekoracyjnymi ściany w salonie czy kuchni. W pokoju dziecięcym można ją połączyć z farbą magnetyczną, dzięki temu dzieciaki otrzymują ścianę, po której mogą rysować i przyczepiać magnesy.
Czerń czerni nierówna. Opisywana jest w różnych odcieniach: czarny jak heban, czarny jak smoła, czarny jak węgiel. Wszędzie czarny, a jednak każda barwa jest inna..