...

Poznaj tajniki projektowania funkcjonalnej i nowoczesnej kuchni!

projket kuchni

Przygotowujesz projekt nowoczesnej kuchni i nie wiesz od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę urządzając wnętrze, w którym codziennie będziesz stał przed wyzwaniem przygotowania posiłków? To dlatego producenci kuchennych dodatków, ale też mebli i wyposażenia wnętrz prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań, takich jak kosze cargo czy wysuwane relingi na ręcznik kuchenny lub przyprawy. Kuchnia nowoczesna powinna odpowiadać Twoim potrzebom organizacji przestrzeni, być funkcjonalnym miejscem pracy, ale też wizualnie zachęcać do spędzania w niej czasu. Może dzięki temu pokochasz gotowanie? Warto spróbować!

 

Projekt nowoczesnej kuchni – od czego zacząć?

Zanim przystąpisz do projektowania zabudowy, pomyśl jak duża powinna być powierzchnia Twojej kuchni? Czy planujesz w niej przechowywać wszystkie rzeczy, czy jednak chcesz stworzyć jakieś dodatkowe pomieszczenie, np. podręczną spiżarnię? Ukryte za frontami przejście może rozwiązać wiele problemów związanych z estetyką wykończenia wnętrza. W planowaniu przestrzeni warto uwzględnić też styl życia domowników i Wasze przyzwyczajenia. Gotujecie wspólnie czy każdy indywidualnie? Potrzebujecie kilka stanowisk roboczych czy jedno i to niewielkie? Wszystko to ma ogromne znaczenie, które odkryjesz poznając możliwości technologiczne.

Nowoczesne kuchnie z wyspą czy bez? Polecamy rozwiązania z wyspą, a jeżeli nie masz na tyle miejsca, koniecznie zainwestuj w wysuwane dodatkowe blaty, które zwiększą ilość miejsca na krojenie i siekanie ziół oraz warzyw. Oprócz cennych wskazówek merytorycznych, mamy też kilka inspirujących aranżacji kuchni nowoczesnej. Prezentujemy je poniżej:

 

Nowoczesne meble kuchenne, czyli jakie?

Pozostawiamy do Twojej decyzji, czy meble mają być w połysku czy w macie, białe na górze czy na dole, a może w całości czarne i to, czy szafki powinny mieć uchwyty zintegrowane z górną listwą czy wybierzesz takie, które są sygnowane Twoim nazwiskiem. Przyjrzyjmy się jednak ogólnym koncepcjom kuchni nowoczesnej. Projekty naszego studia opierają się na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. To dlatego nie lubimy marnować potencjału wnętrza.

Znasz ten problem z niewykorzystaną przestrzenią ukrytą w narożnej szafce? Producenci mebli znaleźli też i na to patent. Szuflada narożna lub szafka z mobilnymi półkami obrotowymi na garnki, patelnie lub robota kuchennego, to opcja przechowywanie różnego rodzaju produktów w miejscu bardzo trudnym do zagospodarowania. Montowany pełny wysuw da Ci możliwość sięgnięcia do najbardziej upchanych przypraw lub woreczków na lód.

Minęły czasy niepraktycznych podziałów wnętrza. Dzisiaj mamy do wykorzystania szuflady warstwowe, które umożliwią doskonałą organizację np. sztućców lub zapasów żywności (zwłaszcza suchej) i karmy dla pupila. Specjalne przegródki i zintegrowane systemy organizacyjne pomogą zoptymalizować wnętrze oraz znaleźć niezbędne przedmioty w zaledwie kilka sekund.

Prawdziwie nowoczesna kuchnia nie może obyć się… bez koszy cargo. Montowane tylko w szafce dolnej lub sięgające aż po sufit, są doskonałe w przechowywaniu słoików, zapasów makaronu, ryżu i kasz ale też podręcznym barkiem na ulubione trunki.

To wszystko możesz wzbogacić o blat zintegrowany ze ścianą i zlewem wykonany z konglomeratu, czyli stopu. W ten sposób poza spójnością wizualną, zyskasz powierzchnię bardzo łatwą do utrzymania w czystości, a nowoczesny zlewozmywak do kuchni zyska dyskretne miejsce.

nowoczesna kuchnia

Rozwiązania technologiczne, dzięki którym pokochasz swoją kuchnię!

Od lat tkwimy w przekonaniu, że w polskich domach kosz na śmieci jest pod zlewozmywakiem. I tak rzeczywiście jest, ale… inaczej! Dzisiaj nowoczesne meble kuchenne wyposażone są w nowoczesne kosze na śmieci do kuchni, które zachowują funkcjonalność ale dbają o estetykę wnętrza. Możesz je umieścić jeden obok drugiego w wyjątkowo głębokiej szufladzie. Zachęcamy do dbania o środowisko naturalne i sortowanie śmieci już na etapie ich wyrzucania, a nasza planeta i przyszłe pokolenia nam za to podziękują. Jak to zrobić? Kupując kolorowe pojemniki tożsame z tymi, które widzimy w sortowniach odpadów i na miejskich osiedlach. Papier wyrzucaj do niebieskiego pojemnika, czarny zarezerwuj na odpady mieszane, brązowy to idealne miejsce na odpady bio, szkło wyrzuć do zielonego pojemnika a plastyk i metal do żółtego kontenerka.

Po cichu zakradasz się do kuchni żeby jeszcze przed snem napić się szklanki soku lub zagryźć pojawiający się głód? Na pewno znasz to, im bardziej chcesz być cicho – tym więcej hałasu robisz. A o ile łatwiej byłoby, gdyby szafki i szuflady wyposażone były w energooszczędne oświetlenie uruchamiane wraz z otwarciem mebla? Takie rozwiązanie rekomendujemy naszym klientom bo wiemy, jak bardzo ułatwia to życie. Pozostając jednak przy oświetleniu. Czy zastanawiałeś się jakie lampy sufitowe nowoczesne do kuchni wybrać? Przede wszystkim minimalistyczne – bez wielkich kloszy i nadmiernej ilości dekoracji, wzorów i struktur. My decydujemy się najczęściej na lampy przysufitowe lub połączenie nowoczesności i loftu. Jednak pamiętaj, oprócz punktu świetlnego sufitowego niezbędne mogą okazać się podszafkowe punkty LED, które doświetlą blat roboczy.

Prawdziwym niezbędnikiem w kuchni są szuflady z pełnym wysuwem, gwarantujące dostęp do wszystkich produktów, jakie znajdują się w szufladzie. Nie wyobrażamy sobie jednak nowoczesnej kuchni bez cichego domyku, które zapobiegną trzaskaniu szafkami i szufladami tworząc przestrzeń dźwiękową dla podcastów, radia lub odgłosów robota kuchennego. A górne szafki? Otwieranie i ich zamykanie też może być łatwiejsze, dzięki podnośnikom.

Z technologią żyjesz za pan brat, a smart dom nie kojarzy Ci się tylko z planem pewnego operatora? Mamy coś dla Ciebie! Projekty nowoczesnych kuchni coraz częściej wykorzystują rozwiązania smart czyli bazujące na połączeniu urządzeń domowych ze smartfonem. To właśnie za jego pomocą możesz włączyć piekarnik, wyłączyć pralkę czy sterować mobilnym blatem kuchennym i innymi gadżetami. Jak oceniasz możliwość nastawienia piekarnika bez wstawania od telewizora? My jesteśmy na tak!

O tym pamiętaj!

Pamiętaj jednak, żeby kuchnia posiadała gniazdka, do których przyłączysz kolejne niezbędne sprzęty domowego użytku, np. blender kielichowy lub młynek do kawy. Rozplanuj umiejscowienie tych sprzętów, a wówczas wyłonią się miejsca na gniazdka. Zamiast pozostawiać te połączenia z prądem na wierzchu, co powiesz na gniazdka ukryte pod blatem lub pod górnymi szafkami?

Oprócz odpowiedniego koloru ścian i płytek, wyboru funkcjonalnych mebli wyposażonych w optymalne rozwiązania, pozostaje jeszcze wybór dodatków. Jeżeli chcesz podkreślić styl nowoczesny, firanki do kuchni powinny być proste, białe i niemal niewidoczne. Coraz częściej jednak odchodzi się od nich na rzecz rolet lub eko żaluzji. Obok półek z ekspozycją kubków lub doniczek z własną uprawą ziół, na ścianie może pojawić się nowoczesny obraz do kuchni. Jaki? Najlepiej nawiązujący do jedzenia, rozbudzania apetytu, podróży, które oprócz wspomnień pozostawiają w nas nowe smaki.

projket kuchni

Mamy nadzieję,  że nasz krótki przegląd trendów i nowości, które pokochaliśmy my – architekci oraz nasi klienci – użytkownicy kuchni, jest dla Ciebie ogromną dawką inspiracji nowoczesnej kuchni. Jeżeli jednak nadal potrzebujesz pomocy, zgłoś się do nas przez formularz kontaktowy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights
BannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.