Projektowanie wnętrz to dla nas ogromna przyjemność, niezależnie od tego czy jest to dom rodzinny, biuro adwokackie, szkoła, ale też przychodnia zdrowia. Ta ostatnia musi jednak spełniać wiele więcej norm bezpieczeństwa czy higieny, które nakłada na projektantów rozporządzenie. W oparciu o nie trzeba przygotować taki projekt architektoniczny placówki medycznej, który będzie wygodny w użytkowaniu dla pacjentów, łatwy w poruszaniu się przez personel medyczny, dobrze skomunikowany i jeszcze lepiej rozplanowany tak, aby zarówno wizyta jak i oczekiwanie na nią upłynęły jak najbardziej komfortowo. Co poza pieczątką na dokumentacji technicznej jest najlepszą rekomendacją? Jeżeli personel dobrze ocenia wyposażenie i układ pomieszczeń, a każdy z pacjentów będzie mógł z nich skorzystać.
Przychodnie zdrowia – jakie wymagania i kryteria muszą spełnić?
Projektując przestrzeń publiczną, należy uwzględnić szereg wymagań szczegółowych (technicznych, sanitarnych i fachowych), umożliwiających dopuszczenie pomieszczeń do rozpoczęcia zakładanej działalności. Regulacje znajdują się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.
Przychodnie zdrowia muszą mieścić się w osobnym budynku lub wydzielonej części innego budynku. Jeżeli chcemy stworzyć przychodnię w już istniejącym budynku, przeznaczonym np. na galerię handlową, aptekę lub innej specyfikacji pomieszczenia (również domy mieszkalne!), musimy starannie oddzielić te dwie przestrzenie (w rozporządzeniu nazwane jest to izolacją, co sugeruje jak skrajnie muszą to być rozdzielone pomieszczenia). Sugerujemy, aby wybierać miejsca na parterze lub wyposażone w windy, ułatwiające dostęp do leczenia osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim.
Funkcjonalność i ergonomia przestrzeni publicznej są jednymi z ważniejszych aspektów przy aranżacji komercyjnej. W przypadku placówek medycznych w korytarzu powinna być usytuowana recepcja z podziałem na pacjentów dorosłych i dzieci (zdrowych, chorych). Miejsce ulokowania gabinetów psychiatrycznych, leczenia uzależnień, choroby płuc, gruźlicy czy chorób dermatologiczno-wenerologicznych powinny być umiejscowione maksymalnie blisko wejścia, aby zminimalizować konieczność kontaktu z innymi pacjentami (i możliwości zarażenia ich bakteriami oraz wirusami).
Należy również zwrócić szczególną uwagę na to, aby gabinety były dostosowane do szeregu wymogów sanitarnych. Niezbędne jest wydzielenie osobnego pomieszczenia, tzw. składziku czy też brudowniku, w którym możliwe będzie organizowanie bielizny, rzeczy do spalenia, ale też środków czystości. Konieczne jest wydzielenie toalet dla pacjentów i personelu (dopasowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością), a w przypadku gabinetów ginekologicznych oraz poradni urologicznej i gastrologicznej niezbędne jest wydzielenie kabiny higieny osobistej (z bidetem, umywalką, miską ustępową).
Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) lub pediatryczna.
Zakładasz dużą, wielogabinetową przychodnię dla dzieci lub dotychczasowa przychodnia ma gabinety pediatryczne? Ich aranżacje i umiejscowienie są bardzo ściśle regulowane. Przede wszystkim wejście do części poradni dla dzieci chorych powinno prowadzić przez przedsionek – wózkarnię, z którego powinno być bezpośrednie przejście do poczekalni, z której powinno być dostępne pomieszczenie rejestracji. Obowiązkowe jest wydzielenie pokoju przygotowawczego, połączonego z gabinetem badań lekarskich. Co do poczekalni i szatni również jest obostrzenie, aby poradnie dla dzieci chorych oraz dla dzieci zdrowych powinny mieć osobne poczekalnie wraz z szatniami oraz zespołami sanitarnymi dla pacjentów oraz wspólne pomieszczenie rejestracji.
Zobacz nasz projekt przychodni lekarskiej w Będzinie, która spełnia wymagania prawne, funkcjonalne oraz estetyczne.
Projekt gabinetu stomatologicznego – wymagania techniczne i pomysły na aranżacje
Podczas projektowania pomieszczeń usługowych i leczniczych ważna jest nie tylko ich stylistyka – przynosząca ukojenie, uspokojenie i odwracająca uwagę od bólu. Najważniejsza jest funkcjonalność i ergonomia pomieszczenia, dlatego podczas projektowania gabinetu dentystycznego zakłada się co najmniej 12 m2 przy jednym stanowisku i o 8 m2 więcej dla każdego dodatkowego fotela. W naszych projektach uwzględniamy pompy i sprężarki, będące częścią stanowiska stomatologicznego, które zawsze są ulokowane w miejscu zanieczyszczeń. Oczywiście, najważniejsze dla nas jest zadowolenie klientów, ale też bezpieczeństwo pacjentów dlatego w gabinecie nie brakuje miejsc do sterylizacji narzędzi i materiałów chirurgicznych. Wokół fotela powinno pozostawać wystarczająco dużo miejsca aby mógł przy nim usiąść stomatolog oraz asystentka/higienistka. Nie da się pominąć praktycznej roli szafek i biurka, na którym można rozstawić komputer, na którym można prześledzić historię leczenia lub wyniki badań/prześwietleń szczęki.
Gabinet do fizjoterapii – jak go urządzić praktycznie i komfortowo?
Część z nas doświadczy wizyty w przychodni lekarskiej prędzej czy później. Jednak do gabinetów specjalistycznych udaje się niewielki procent pacjentów. Mając na względzie potrzeby osób poszkodowanych w wypadkach, po urazach, kontuzjach czy z wadami wrodzonymi należy stworzyć przyjazne, funkcjonalne, bezpieczne miejsce. Taka właśnie jest przychodnia lekarska wraz z rehabilitacją, jaka mieści się w Sosnowcu. Szereg gabinetów lekarskich wyposażonych w leżankę czy sprzęt mammograficzny umożliwia diagnostykę w kierunku chorób nowotworowych, ortopedycznych i wad kręgosłupa. Dlatego obok nich znajdują się sale do rehabilitacji – z drążkami, wysięgnikami, drabinkami. Projektując takie pomieszczenia należy pamiętać, że użytkownikami takich miejsc są osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, dlatego powinny być przestronne, drzwi odpowiednio szersze tak, aby można było swobodnie poruszać się na wózkach.
Gabinet medycyny estetycznej – projekt naszego autorstwa
Gabinet medycyny estetycznej, podobnie jak salon kosmetyczny i do masażu powinien być przytulny, pomagać się zrelaksować i oddać chwili dla siebie, bo w tej codziennej pogoni brakuje nam czasu właśnie na spokój, ciszę, pielęgnację i swoją przyjemność. Projekt Fabryka Estetyki udowadnia, że można oderwać się od sterylnej bieli i szarości na rzecz nieco bardziej nowoczesnego, loftowego stylu. Zaprezentowane gabinety spełniają normy i wytyczne, ale przede wszystkim zachęcają klientów do powtórnych odwiedzin. W pomieszczeniach postawiono na minimalizm liczby mebli i elementów, dzięki czemu osiągnięto równowagę. Znajduje się w nich wszystko to, czego potrzebuje lekarz oraz klient. Miejsce na wywiad lekarski, kozetka, fotel zabiegowy lub leżanka do masażu. W każdym gabinecie znajduje się sekcja higieniczna z umywalką i ewentualnym narzędziem do dezynfekcji i sterylizacji narzędzi.