...
Posted

Trendy w projektowaniu łazienki oraz kuchni

 

Początkiem września odbyło się bardzo inspirujące spotkanie dla projektantów i architektów wnętrz – Studio Dobrych Rozwiązań. Poprowadzona była seria krótkich wykładów wielu przedstawicieli ze świata łazienek, kuchni, okien, drzwi i podłóg.

Omówione zostały najnowsze trendy oraz produkty na rynku, które najchętniej wybierają klienci. Chciałabym się nimi z Wami podzielić w kilku słowach.

Trend dominujący w produktach armatury łazienkowej to zdecydowanie wersja slim. Oznacza ona cienkie linie krawędzi umywalek, tzw. umywalki slim. Miski toaletowe również w wersji slim, bezkołnierzowe, samomyjące.  Coraz częściej wybierane są również przez klientów umywalki nablatowe, różnych kształtów i wymiarów.

 

Hitem tego sezonu zaczynają być wanny wolnostojące. Mimo, że ich wadą jest częstsze czyszczenie wody, kurzu, brudu wokół niej, klienci stawiają bardziej na design niż wygodę. Wanny wolnostojące nie mają jednie kształtu owalnego jednej wysokości, ale producenci wypuszczają na rynek przeróżne modyfikacje – od owalnych, jednej wysokości, różnych wysokości, do prostokątnych, a także wanien wolnostojących przyściennych.

Dlaczego tak wiele osób wybiera wanny wolnostojące? Ze względu na wygląd, modę, nowoczesność, ale i relaks. Łazienka staje się pokojem kąpielowym, a nie tylko pomieszczeniem do mycia. Projektujemy je większe i nowoczesne, aby spełniały zarówno swoje podstawowe funkcje, jak i powodowały, że czujemy się w nich komfortowo. Dodatkowo dodając odpowiednie oświetlenie, które jest w tych czasach nieodzownym punktem przy projekcie łazienki, możemy się w niej w pełni zrelaksować.

Baterie jak najbardziej podtynkowe, nie tylko ze względu na ich design, nowoczesność, ale również na mniejszą powierzchnię  ich czyszczenia. Najczęstszym kolorem wybieranych baterii staje się kolor czarny mat z elementami mosiądzu.

Kolor wanny również zmienia swój trend. Wanny wolnostojące białe są jak najbardziej ponadczasowe, ale coraz bardziej modne stają się wanny dwukolorowe – czarno-białe(np. firmy Excellent). Mogą być one czarne na zewnątrz, białe w środku, lub dolna jej część jest czarna, natomiast góra oraz wnętrze pozostaje białe.

 

 

Nie tylko wanny wolnostojące oraz umywalki nablatowe stają się coraz modniejsze. Podobnie jak umywalki w wersji slim pojawiają się również wanny. Co to oznacza? Rant wbudowanej wanny wystaje na wysokość 18mm, a w standardzie jest to 40mm.

(Excellent-Super-niski-rant-288)

 

Dodatki do łazienek to oczywiście czerń oraz wykończenia z mosiądzu. Bardzo modny staje się kolor złoty szampański, który w towarzystwie białego marmuru dodaje elegancji pomieszczeniu.

Odcienie płytek w łazienkach to przeważająca biel, marmur biały/czarny, natomiast kolorystyka drewniana zestawiona z bielą, szarością, betonem,  jest w dalszym ciągu ponadczasowa. Stawiamy na dążenie do powrotu do natury. Nowym trendem stają się płytki z motywem 3d, a także  odzwierciedlające głębie szkła.

 

O jakich trendach w kuchni mówimy?

Kolorystyka w kuchni to nadal biel błyszcząca, marmur, odcienie szarości. Coraz więcej osób życzy sobie zaprojektowania w kuchni czarnego blatu w zestawieniu z drewnem lub betonem. Jeżeli decydujemy się na kolor czarny blatu, który jest nieco odradzany ze względu na szybciej widoczny brud i kurz, pamiętajmy, że bardziej wytrzymały jest czarny poler niż mat.

Odchodzi się również  od intensywnych kolorów  frontów kuchennych. Dlaczego? W kuchni spędzamy bardzo dużo czasu, stąd mocne kolory szybciej nam się nudzą. Lepiej zaprojektować kuchnię stonowaną, z intensywnymi dodatkami, które bardzo łatwo można wymienić. Kolorystyka dodatków najczęściej wybierana przez klientów to drewno, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, typu wsady do szuflad.

Zmienia się również trend grubości blatów. Coraz częściej klienci zamawiają cieńsze blaty. Ich grubość to przeważnie 1,2cm – 2cm. Aby były trwałe muszą być wykonane z wytrzymałego materiału, którym jest np. konglomerat kwarcowy. Takie cienkie blaty wprowadziła firma Technistone.  Producenci są w tych czasach bardzo otwarci i dostosowują swoje produkty do wyborów klientów.

Podobnie jak wersja slim w łazience, w kuchni pojawiają się trendy w ukrytych obrzeżach oraz  cienkich liniach przy szafkach. Popularne stały się również zlewy wykonane z tego samego materiału, łączone bezspoinowo z blatem.

Modne stają się również płyty z mdf-u pokryte rekonstruowaną skórą( np. leather firmy Niemann). Są one o fakturze, jak i zapachu skóry. Dodają wnętrzu elegancji, a także ocieplają je swoim wyglądem.

 

Wiele osób, urządzając kuchnię decydowało się na szafki cargo. Teraz, producenci w swojej ofercie proponują takie rozwiązania o różnych wielkościach. Począwszy od wąskich, niskich wysuwanych szafek, po wysokie, wysuwane bądź obrotowe. Modyfikowane są również szafki cargo narożne. Występują w postaci prostokątnych wysuwanych, nerek, oraz całkowicie obrotowych, które umożliwiają pełny dostęp do naczyń na końcu cargo.

 

Projektując łazienkę oraz kuchnię polecam dokładnie przeanalizować nasze oczekiwania, przeglądać oferty producentów oraz zastanowić się nad funkcjonalnością danych pomieszczeń. Łącząc te aspekty, otrzymamy nowoczesną, ale i ergonomiczną kuchnię, a nasza łazienka może stać się designerskim pokojem kąpielowym.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights
BannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.