Projekt domu – gotowy czy indywidualny? Jaki wybrać?

wizualizacja projektu domu

Niektórzy z nas idą przez życie z marzeniem o własnym mieszkaniu. Inni chcą kupić gotowy dom i zaadaptować go do własnych potrzeb. Duża grupa osób marzy o własnym domu, ale kompletnie nie wie, od czego zacząć. Od lat odkładasz środki na budowę domu, a może właśnie masz zwrot z inwestycji i chciałbyś dobrze ulokować pieniądze, tworząc przystań na resztę życia? Najwyższy czas zastanowić się nad projektem domu. Gotowy projekt ma wiele plusów, płacisz za gotowy,  powielalny produkt, ale musisz pamiętać, że każdy projekt musisz zaadaptować do konkretnej działki i tym etapem musi zająć się architekt z uprawnieniami. Możesz też stworzyć projekt od zera, wykorzystując możliwości biura architektonicznego, które stworzy indywidualny projekt domu. Co lepsze?

 

Gotowe projekty domów – jakie są ich zalety i wady?

Pierwsze co przychodzi nam do głowy i pojawia się w wyszukiwarce po wpisaniu frazy „projekt domu” lub bardziej szczegółowo: projekt domu parterowego, piętrowego lub z poddaszem użytkowym są strony oferujące zakup gotowych projektów domów. Możesz wpisać interesujący Cię rozmiar, kształt dachu, liczbę pokoi, stanowisk garażowych i pięter, a Twoim oczom ukaże się wyfiltrowana zawartość katalogów. Jeżeli masz równą, dużą działkę, z prostymi warunkami gruntowymi to zakup gotowego projektu wydaje się rozsądnym rozwiązaniem dla Ciebie. Można pokusić się o gotowy projekt domu, zwłaszcza gdy nie mamy jasno sprecyzowanych planów i pomysłu, co do bryły i rozkładu pomieszczeń w domu.

Decydując się na gotowy projekt znasz jego cenę, jednak sytuacja diametralnie się zmienia, jeżeli dysponujesz niewymiarową i „problematyczną” działką, pod którą trzeba zaadaptować projekt domu. Oczywiście, możliwe są zmiany w gotowym projekcie, ale każda zmiana pociąga za sobą nie tylko wydłużenie procesu budowy, ale przede wszystkim koszty i to niemałe. Istotne zmiany, np. wydłużenie ściany o 1 metr rodzi potrzebę przeliczenia na nowo konstrukcji i nowego projektu architektonicznego, zatem płacisz za to dwukrotnie. Drobne zmiany projektu czyli podstawowa, obowiązkowa adaptacja zwiększa jego cenę o około 3000-7000 złotych. Pewnie Cię nie zaskoczymy, ale projekt domu z 1500 zł czy 3000 złotych może urosnąć do kilkunastu tysięcy złotych, przy wprowadzaniu bardziej zaawansowanych zmian i dopasowywaniu projektu do wymiarów działki, ukształtowania terenu czy też warunków zabudowy w danej lokalizacji.

Zatem przed zakupem gotowego projektu domu, warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa możliwe typy zabudowy. I tak czasem nasza wymarzona, stodoła z dwuspadowym dachem czy też nowoczesna kostka, na zakupionej przez nas działce, mogą nie być możliwe do realizacji.

Zakup gotowego projektu domu, który z pozoru wydaje się najszybszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, w procesie adaptacji może przysporzyć nam sporo kłopotów, dodatkowych kosztów i tym samym wydłużyć czas złożenia projektu do urzędu i otrzymania pozwolenia na budowę.

projekty domów

Dużym minusem może być również powtarzalność projektów, zwłaszcza tych bardziej popularnych. Jest więc szansa, że na tworzącym się zupełnie nowym osiedlu powstanie kilka, albo kilkanaście identycznych domów. Inną kwestią jest to, że gotowy projekt może wymagać od Was pójścia na wiele kompromisów, nie zawsze odpowiada w pełni Twoim potrzebom, mimo wielu wariantów konkretnego projektu.

Jeżeli więc zależy Ci na kompleksowej usłudze projektu plus adaptacji od koncepcji do otrzymania pozwolenia na budowę, wyróżnieniu się spośród domów tworzących się w sąsiedztwie oraz pełnym dopasowaniu domu pod Twoje potrzeby, to rozwiązanie może być łatwiejsze niż myślisz – indywidualny projekt domu.

 

Indywidualny, personalizowany projekt domu – czy to opcja dla Ciebie?

 

Jeżeli marzysz o domu, masz już działkę albo zastanawiasz się nad jej zakupem, ale przeraża Cię sam fakt realizacji przedsięwzięcia związanego z budową? Nie chcesz albo nie masz czasu, aby się doszkalać z prawa budowlanego i wszelkich powinności formalnych związanych z budową domu oraz boisz się nieplanowanych kosztów? W tych wszystkich przypadkach warto podjąć współpracę z pracownią projektową, która przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy projektu, aż do otrzymania pozwolenia na budowę.

Może chcesz, aby dom miał podpiwniczenie, które możesz wykorzystać jako winnicę, domowe SPA czy siłownię? Może miejsce na piłkarzyki czy kino domowe? Może chcesz mieć pomieszczenie na pralnie i suszarnię? Na parterze dodatkowy pokój na biuro, czy niezapowiedziany nocleg dla teściowej? Na poddaszu chcesz mieć trzy sypialnie i gabinet, a na półpiętrze mała dżunglę? Tak jasno sprecyzowane oczekiwania są z pewnością dużym utrudnieniem, jeżeli chodzi o poszukiwanie gotowych projektów domów. Większość z nich uwzględnia wiele zróżnicowanych potrzeb, ale czy sprosta wszystkim tym, które przed nim stawiasz?

W indywidualnym projekcie nie dopłacasz za zmiany w czasie projektowania domu. Ze swojej strony możemy zapewnić, że w każdy indywidualny projekt domu wkładamy wiele serca i zaangażowania. Już od etapu pierwszych rozmów, skrzętnie notujemy wymagania i oczekiwania co do projektu, kompletujemy inspiracje, z którymi przychodzicie do naszej pracowni Szanujemy nasz wzajemny czas i sprawnie realizujemy cały etap projektowy: od koncepcji przez adaptację, po złożenie projektu do odpowiednich organów administracyjnych. Planując poszczególne pomieszczenia, kierujemy się funkcjonalnością oraz maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni. Ważne jest dla nas, aby nasi klienci mieli jak najmniej formalności, dlatego jesteśmy w stanie za Was złożyć dokumenty związane z pozwoleniem na budowę.

projekt domu

Masz jeszcze pytania? Skontaktuj się z nami! Pracownia Projektowa Czerwona Cegła chętnie podejmie się wykreowania Twojej wymarzonej przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights