...

Mieszkanie dla seniora, czyli praktyczne triki na ułatwianie życia naszym rodzicom i dziadkom

mieszkanie dla seniora. uśmiechnięta babcia z dziedkiem

Zanim się obejrzymy, nasi rodzice staną się dziadkami naszych dzieci, a dla nas kochanymi seniorami, o których warto się zatroszczyć. Dotychczasowe rozwiązania i zagospodarowanie wnętrza mogą się okazać niepraktyczne, a nawet problematyczne, zwłaszcza gdy nasi seniorzy zmuszeni będą do korzystania z pomocy kul, balkoniku lub wózka inwalidzkiego. Problemy zdrowotne, ograniczona sprawność ruchowa, koordynacja psychoruchowa i słabnąca pamięć może przysporzyć wielu zmartwień. Jeżeli chcesz urządzić mieszkanie dla seniora lub przygotować wydzielony pokój dla babci lub dziadka w swoim mieszkaniu, pamiętaj aby kierować się kilkoma zasadami. Jakimi? Przeczytaj i dowiedz się, jak urządzić pokój dla osoby starszej.

 

Jak urządzić ergonomiczne mieszkanie dla dziadka i babci? Projekt domu z pokojem dla seniora

Wiele wskazówek przydających się w urządzaniu pokoju dla seniora może mieć przełożenie na mieszkania i pomieszczenia użytkowe dla osób z niepełnosprawnością, bowiem wielu starszych ludzi ma podobne ograniczenia ruchowe. Dlatego warto kierować się 5 zasadami przy planowaniu i projektowaniu domu dla seniora.

  1. Doskonałe rozwiązanie to umieszczenie pokoju na parterze, w pobliżu łazienki oraz kuchni. Ponieważ starsze osoby mogą mieć problem z pokonywaniem schodów, a pogłębiający się reumatyzm i operacje bioder właściwie im to uniemożliwią, dlatego warto wydzielić przestrzeń dla osoby starszej na jednym poziomie.
  2. Unikaj intensywnych kolorów, bowiem mogą przytłoczyć seniora i wprowadzać zbędną nerwowość. Idealnie tutaj sprawdzą się stonowane kolory ziemi – biel, beż, jasny karmel i brązy.
  3. Zadbaj o ustawienie mebli w taki sposób, by przechodzenie pomiędzy nimi było wygodne zarówno dla osoby samodzielnej, jak i tej poruszającej się z pomocą sprzętu ortopedycznego (balkoniku lub wózka). Nawet jeżeli nasz ukochany dziadek lub babcia porusza się samodzielnie, to należy wziąć pod uwagę, że za 5-10-20 lat sytuacja może się zmienić.
  4. Jeżeli jesteś na etapie budowy domu, która ma uwzględnić potrzeby osoby starszej, to może okazać się przydatne rezygnacja z progów, poszerzenie drzwi lub wybranie szerszych modeli.
  5. Myśląc o osobach ze starszego pokolenia, musimy im też ułatwić codzienne funkcjonowanie, dlatego warto zadbać o dobre oświetlenie. Borykające się z niedowidzeniem, dużą i pogłębiającą się wadą wzroku oraz astygmatyzmem osoby, mogą nie być w stanie niczego zobaczyć i przeczytać, jeżeli światło będzie zbyt ciepłe i subtelne. Sugerujemy kilka dodatkowych punktów świetlnych – przy biurku lub fotelu i lampce nocnej.

mieszkanie dla seniora

Czym wyróżniają się dobre meble dla starszej osoby? Na co zwrócić uwagę?

Wszystko zależy od stopnia sprawności seniora i jego indywidualnych preferencji. Pierwszym wyborem, którego musisz dokonać będzie odpowiednie łóżko ortopedyczne z materacem przeciwodleżynowym. Ważne jest też jego ustawienie, które powinno zapewniać dostęp do użytkownika z 3 stron – ułatwi to pielęgnację osoby leżącej. Pamiętaj, żeby zostawić miejsce na takie łóżko, nawet gdy Twój bliski porusza się samodzielnie. Będzie to pomocne, gdy sytuacja zdrowotna się pogorszy. Na ten moment jednak wybierzcie łózko z możliwością regulacji wysokości mocowania materaca. Senior powinien bez trudu wstać i położyć się do łóżka więc mebel ten nie może być ani zbyt niski, ani zbyt wysoki.

W kuchni wydziel blat roboczy umieszczony indywidualnie – bez szafki dolnej, dzięki czemu nawet osoba poruszająca się na wózku będzie mogła przygotowywać jedzenie. Zabudowa pod sam sufit to nie jest dobre rozwiązanie – osoba starsza nie sięgnie, a wymuszanie stawania przez nią na drabinę lub krzesło, ze względu na zaburzoną pracę błędnika u seniorów, to skrajna nieodpowiedzialność.

Przy projektowaniu łazienki sugerujemy rezygnację z wanny i brodzików prysznicowych, a w zamian tego montaż siedziska prysznicowego w szerokiej kabinie zintegrowanej z podłogą. Jeżeli to możliwe, zrezygnuj z szafki pod umywalką, w przyszłości może to utrudnić podjeżdżanie wózkiem i codzienną toaletę – mycie zębów, rąk i twarzy. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić finansowo, to toaleta myjąco-susząca jest świetnym rozwiązaniem dla osoby, która ma coraz większe problemy z poruszaniem się. W ten sposób zadba o higienę bez konieczności przesiadania się na bidet. Pamiętaj, aby zamontować ją nieco wyżej, na wysokości ok 48 cm. Kategorycznie odradzamy wybór śliskich płytek i niepraktycznych dywaników i mat, na których łatwo się poślizgnąć i dorobić kilku siniaków, a nawet poważniejszych obrażeń. Może się okazać, że instalacja uchwytów przy toalecie, prysznicu i umywalce to doskonałe rozwiązanie.

Gadżety i dekoracje do pokoju seniora, które ułatwią codzienne funkcjonowanie

Urządzając mieszkanie dla seniora, a nawet tylko jeden pokój dla osoby starszej, warto ograniczyć ilość zbędnych bibelotów.

Pamiętaj, że senior bywa sentymentalny, dlatego zadbaj o ścianę ze zdjęciami dzieci i wnuków, bliskich przyjaciół tak, aby zawsze mógł przypomnieć sobie te twarze i kryjące się za nimi wspomnienia. Dobrym rozwiązaniem są też albumy ze zdjęciami. Wiemy, że duża część starszych osób w mieszkaniu ceni pamiątki, ale nie wolno z nimi przesadzić bo mogą być tzw. „kurzołapami”, a chcemy zaoszczędzić pracy i obowiązków naszym bliskim, zwłaszcza w podeszłym już wieku.

Podświetlane i obniżone włączniki, ledowe cokoły szafek w kuchni lub subtelnie podświetlana listwa przypodłogowa w korytarzu działająca na czujnik ruchu to maksymalne ułatwienie dla seniora. Dzięki nim, nawet w środku nocy, trafi bezpiecznie do toalety i kuchni po szklankę wody, unikając bolesnych uderzeń o róg szafek i błądzenia ręką po ścianie w poszukiwaniu włącznika.

Twoi rodzice to miłośnicy tureckich seriali lub Familiady? Warto stworzyć im w pokoju strefę rozrywki i zamontować na ścianie (na wysokości wzroku) telewizor, który będą mogli w dowolnej chwili włączać i oglądać pasjonujące ich programy.

Wydaje się być to oczywiste, ale wcale nie jest. Warto, aby przy łóżku i fotelu był umiejscowiony stolik, na który senior może odłożyć telefon, a zarazem mieć go w zasięgu ręki. To ważne, bo czasami, gdy dopadną go skurcze nóg będzie mógł zadzwonić do Ciebie po pomoc.

Montaż luster na frontach szafy lub stale mocowanych na ścianie (np. w łazience) to zły pomysł. Gdy nasz bliski zmaga się z demencją, może nie rozpoznać się w odbiciu i wystraszyć. Dlatego wówczas możliwość demontażu lub zakrycia tafli lustra będzie obowiązkowe.

 

Jak mówią statystyki, po 73 roku życia nasza sprawność zaczyna być coraz bardziej ograniczona, a zatem tez spada aktywność i radość z życia, dlatego warto stworzyć starszym pokoleniom bezpieczną i komfortową oazę spokoju. A kto wie, może za te 20-50 lat ten pokój przyda się także nam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights
BannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.