Czasy pandemiczne i postpandemiczne przyniosły wiele zmian w naszym życiu codziennym – prywatnym i zawodowym. Podczas gdy jeszcze w 2020 roku niewielu z nas mogło pracować w formie zdalnej lub hybrydowej, dzisiaj wiele firm pozostało przy tej formie zatrudnienia. To oznacza, że dotychczasowe biurko w postaci stołu w kuchni warto przekształcić w prawdziwe miejsce pracy, w zaciszu własnego domu. Jak zaaranżować domowe biuro? Czy można stworzyć kącik do pracy i nauki w salonie lub sypialni? Zebraliśmy nasze dotychczasowe doświadczenie oraz triki, które ułatwią zabudowę przestrzeni biurowej.
Jak urządzić domowe biuro w małym mieszkaniu?
Aranżacja biura to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy ogranicza nas metraż. Jeżeli ten problem dotyczy właśnie Ciebie, koniecznie sprawdź, co warto wykorzystać. Domowe biuro może nie być duże, ale powinno zawierać fotel biurowy i biurko. Najlepiej takie, wyposażone w szafkę lub szufladę. W ten sposób zyskujesz miejsce do przechowywania, a nie tracisz na metrażu. Proste modele też są dobre, zwłaszcza gdy możesz nad nimi zawiesić półki lub szafkę wiszącą. Wąski, ale wysoki regał to doskonałe miejsce na książki oraz akcesoria biurowe, które możesz zorganizować w szkatułkach lub dedykowanych organizerach. Jeżeli wystarczy Ci miejsca, warto ustawić fotel uszak, koniecznie w towarzystwie lampy podłogowej. W niewielkiej przestrzeni biurowej postaw na jasną kolorystykę ścian i mebli, unikaj skosów, które optycznie pomniejszają przestrzeń oraz dużych wzorów i ciężkich tkanin (np. na zasłonach lub narzutach). Skandynawskie biuro domowe może być strzałem w dziesiątkę – pamiętaj tylko o obowiązkowej bieli i dekorze dębu.
Duże potrzeby i duże możliwości domowego gabinetu
Wymarzoną sytuacją jest ta, w której nie ogranicza Cię żaden metraż, a jedynie wyobraźnia. Zatem w co wyposażyć domowe biuro, gdy masz do dyspozycji ponad 12 m2? Przede wszystkim standardowym elementem niech będzie odpowiednio dobrane biurko i krzesło, wpisujące się w odpowiedni styl. Nowoczesne biuro woli połysk i welur, natomiast skandynawskie – drewno i naturalne tkaniny (len i bawełnę). W loftowych aranżacjach biura domowego niech na pierwszy plan wysuną się meble osadzone na metalowych stelażach, np. komody, regały i biurka. Do elementów domowego biura warto włączyć wysoki regał na książki branżowe i ulubione codzienne lektury. Dobrze sprawdzi się również kontenerek wsunięty pod biurko i komoda, w której zorganizujesz wszystkie dokumenty i akcesoria biurowe. W naszych projektach wykorzystujemy przestrzeń i ustawiamy też rozkładaną sofę i szafę, dzięki czemu domowe biuro po zakończeniu czasu pracy, może zmienić się w przytulną sypialnię gościnną. Rozsądek podpowiada, żeby poza funkcją przechowywania, postawić na ekspozycję, bo często przez lata nauki i pracy gromadzimy certyfikaty, statuetki i inne wyróżnienia za nasze projekty, a tymi zawsze warto się pochwalić. W tej roli sprawdzi się regał lub szeroki blat komody, ale też „ściana chwały”, umieszczona nad biurkiem lub za meblem wypoczynkowym.
Aranżacja biura i sypialni – jak łączyć dwie funkcje pomieszczenia?
Od dawna zastanawiamy się, jakie powinno być biuro domowe? Dopasowane do Twoich potrzeb! Jeżeli nie masz dedykowanego pomieszczenia, możesz wykorzystać posiadaną przestrzeń, np. sypialnię lub salon. W sypialni za biurko może posłużyć głęboki parapet lub toaletka, z której pozbierasz kosmetyki. W przypadku domowego biura umieszczonego w salonie sprawa jest prosta, możesz ustawić w nim biurko, oddzielając je np. kwietnikiem.
3 zasady urządzania miejsca pracy w domowym zaciszu
- Główna zasada aranżacji domowego biura to wybór odpowiedniego biurka, fotela biurowego oraz innych elementów, takich jak witryny, komody i regały. Wybierając meble do biura domowego, kieruj się funkcjonalnością i możliwością rozbudowy. Biurko z szufladą lub szafką można zastąpić minimalistycznym modelem oraz kontenerkiem. Natomiast zamiast witryny, możesz zawiesić nad biurkiem kompozycje półek.
- Idąca za tym druga zasada to odpowiednie ustawienie mebli. W organizacji domowego biura sprawdzi się podział na strefy pracy biurowej, pracy kreatywnej i odpoczynku/koncentracji. Pamiętaj, żeby nie stawiać biurka naprzeciwko okna, bo to, co dzieje się za szybą, może odciągać Cię od pracy i rozkojarzyć. Biurko ustaw bokiem do okna. Monitor lub laptop umieszczony na blacie biurka powinien się znajdować ok. 40-75 cm od oczu, na wprost twarzy. Nie powinniśmy się pochylać nad monitorem ani zadzierać do niego głowy – to sprawi, że oprócz nowego krzesła będziemy zmuszeni kupić karnet na siłownię lub do fizjoterapeuty.
- Pozostaje kwestia oświetlenia domowego biura. Tutaj kieruj się zasadą – jeden punkt świetlny do jednego stanowiska pracy. Jeżeli więc dzielisz gabinet z dzieckiem lub partnerem, koniecznie wyposażcie się w 2 spoty nad biurkiem lub 2 lampki biurowe o chłodnej barwie. Wydzielając strefę relaksu, w której ustawisz fotel i stolik kawowy, konieczne będzie ustawienie w pobliżu lampy podłogowej, najlepiej z możliwością ukierunkowania źródła światła. Warto też postawić na jasne oświetlenie sufitowe o natężeniu co najmniej 500 luksów, które dopełni oświetlenie miejsca pracy.
Wybieramy biurko i krzesło biurowe
Podstawą domowego biura jest oczywiście… biurko! Nie byle jakie. Ponieważ praca wymusza spędzanie przy nim 8 godzin (a często i więcej) warto, aby było maksymalnie przystosowane do Twoich potrzeb. Biurko z funkcją regulacji wysokości blatu będzie idealne dla osób o dużym wzroście lub wręcz przeciwnie, osób niższych. Takie rozwiązanie przyda się też w przypadku, gdy często zmieniasz pozycję i zamiast fotela biurowego wybierasz piłkę lub pracujesz w pozycji stojącej. Warto wybrać biurko z regulowanym blatem dla nastolatka, który jest w trakcie dojrzewania i jego wzrost się zmienia. Wówczas, zamiast wymieniać model, podniesiesz blat wyżej – bez dodatkowych kosztów. Prawda, że doskonała funkcja? Oczywiście, takie rozwiązanie jest odpowiednio droższe, więc jeżeli nie możesz sobie pozwolić, to warto wybrać biurko klasyczne i to krzesło dopasować do wzrostu i wysokości blatu biurka.
Jak już mowa o krzesłach biurowych – koniecznie mobilne, osadzone na porządnych kółkach i co najmniej 4 ramiennej podstawie, która zapewni bezpieczeństwo i stabilność. Poza regulacją wysokości siedziska, warto wybrać modele z regulacją oparcia i zagłówka. Bardzo często konsekwencją źle dobranego krzesła jest zła postawa, która przyczynia się do powstawania wad postawy. Zapobiegnij dysfunkcjom kręgosłupa i urządzając przestrzeń biurową, postaw na krzesło ergonomiczne, a nawet fotel gamingowy, który wyposażony jest w dodatkową poduszkę lędźwiową i potyliczną.
Po lekturze sam już wiesz, że home office sprawdzi się nie tylko dla ucznia, ale też freelancera i klasycznego, pracownika etatowego z możliwością pracy zdalnej lub hybrydowej. Urządzając stylowe domowe biuro, pamiętaj o kilku zasadach, a poza tym – baw się, kombinuj i twórz przytulne domowe biuro ze swoich marzeń. Studio projektowe Czerwona Cegła może Ci pomóc urzeczywistnić pomysły na aranżacje mieszkania i przelać je na papier.