Posted

Jak dobrze zaprojektować wnętrze szafy?

 

Idealnie zaprojektowane wnętrza szafy to przede wszystkim porządek oraz dobre wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni. Najbardziej sprawdzają się szafy wykonywane na wymiar przez stolarza. Polecam również rozwiązania firmy Komandor. Wiele osób korzysta także z rozwiązań, które proponuje IKEA. Wszystko zależy od tego, gdzie projektujemy daną szafę. Główny problem pojawia się na poddaszu. Uciążliwe skosy przysparzają wiele problemów z ich aranżacją.

Poniżej podpowiem jak dobrze zaaranżować wnętrze szafy jeśli chodzi o jej wymiary. Jakie można dobrać akcesoria do szafy, aby ułatwić w niej utrzymanie porządku, a także rozwiązania dzięki którym można z niej łatwiej korzystać.

 

wnętrze szafy

Idealne wymiary.

Głębokość szafy, w której zmieszczą się ubrania wiszące na wieszakach to 55cm. Jeżeli mamy możliwość zrobienia głębszej szafy, to powinna wynosić 60-65cm. Wysokość i szerokość  zależy od wymiarów, pod które musimy ją zaprojektować.

Jeżeli mamy dużą ilość ubrań wiszących – koszul, sukienek, marynarek, to warto zaprojektować drążki na wieszaki. Możemy zrobić dwa rzędy, jeden u góry, drugi na dole. Jeżeli wybieramy taki układ to drążki najlepiej zrobić na wysokości 100-110 oraz 160-180.

Dłuższe sukienki potrzebują jednego drążka umieszczonego u góry. Na dole warto umieścić półki, aby maksymalnie wykorzystać miejsce.

Optymalna wysokość półek wynosi 30-50cm. Długość natomiast nie powinna być większa niż 100cm, ponieważ półki mogą się uginać.

Jeżeli z szafy korzysta więcej osób, warto wydzielić w niej strefy dla każdego z nich. Można podzielić np. je na dwie strony. Jedna damska, druga męska.  Damska może posiadać przykładowo dwa drążki, jeden nad drugim, oraz jeden przeznaczony na sukienki. Natomiast w męskiej  części można  zrobić dwa drążki na koszule i marynarki.  Warto również umieścić wieszak na spodnie.

Można również zakupić  wieszak na krawaty, lub umieścić je w osobnej szufladzie z przegródkami na krawaty, paski, poszetki, biżuterię męską.

Górną część zabudowy możemy wykorzystać na rzeczy mało używane lub ubrania sezonowe. Możemy schować tam ręczniki, pościel, lub ubrania w których obecnie nie chodzimy.

Jeżeli w swojej garderobie potrzebujesz miejsca na buty, warto na nie przeznaczyć dolne półki / szafki/ szuflady. Ich wysokość powinna wynosić do 30cm.

Wiadomo, im więcej osobnych szuflad na ubrania czy akcesoria, tym większy porządek. Jeżeli z szafy korzystają również dzieci, warto umieścić im drążek lub półki na dolnej części, aby miały do nich łatwy dostęp.

wymiar szafy

Sprytne rozwiązania.

Jeżeli mamy szafę zbyt płytką, możemy umieścić wieszaki poprzecznie z możliwością ich wysuwania.

Jeśli pozostało nam trochę miejsca przy drążku, warto umieścić  tam wieszak na krawaty , paski czy damskie chustki.

Problemem każdej kobiety jest miejsce przechowywania ..torebek. Czasem ciężko jest  gdzieś je zmieścić, więc najczęściej upychamy je w wolne półki. Myślę, że warto do jednego drążka zakupić wieszak na torebki najczęściej używane, a na resztę przeznaczyć np. wyższy i głębszy kosz wysuwany, aby mieć do nich łatwy dostęp.

Planując szuflady warto zrobić kilka na bieliznę i skarpetki, natomiast powyżej, jedną bardzo niską na biżuterię damską lub męską/krawaty,paski.

Jaki wieszak na spodnie..?  Bywają wieszaki pionowe na których zawieszamy spodnie na różnych wysokościach. Jeżeli potrzebujemy więcej miejsca, zainwestujmy w poziomy, na którym wieszamy spodnie obok siebie.

wnętrze szafy

Szuflady kontra półki.

W szufladach na pewno łatwiej utrzymać  porządek. Umieszczamy w nich najczęściej bieliznę, skarpetki. Możemy również dołożyć przegrody,  dzięki którym zachowamy pewien rodzaj segregacji. Szuflady mogą również służyć jako miejsce przechowywania biżuterii, a także pozostałych ubrań.

Na półkach umieszczamy koszulki, bluzki czy swetry, a na wyższych torby, ręczniki, pościel. Dolne półki w szafie możemy wykorzystać na większe walizki, lub wąską i długą na deskę do prasowania. Na półkach zmieszczą nam się również różnego rodzaju „wypełnienia” czyli kartony, pojemniki, skrzynie.

wnętrze szafy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights