Dla niektórych osób urządzanie wnętrz na poddaszu to nie lada wyzwanie. Niektórzy architekci i projektanci bronią się jak mogą przed aranżacją tego typu pomieszczeń. Dlaczego?
Pokoje na poddaszu mogą mieć różne wymiary i wysokości. Jak je zaaranżujemy zależy głównie od wysokości ścianki kolankowej. Jest to zewnętrzna ścianka, dobudowana na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku, na której opiera się konstrukcja dachu. Jeżeli poddasze jest nieużytkowe to jej wysokość osiąga do 70 cm, natomiast przy poddaszu użytkowym ścianka kolankowa powinna być wysokości 80-110 cm.
Jak widać na rysunku powyżej, meble można wsunąć maksymalnie pod skos dachu przy wysokości ścianki kolankowej 110 cm, aby dobrze móc z nich korzystać. Zależy to również od spadku dachu. Im większy spadek tym łatwiej i więcej rzeczy można umieścić pod skosem.
Na poddaszu oprócz odpowiedniej wysokości pomieszczeń, bardzo ważna jest ilość światła wpadająca do wnętrza. Każdy pokój, który będzie użytkowany przez osoby, powinien mieć dostęp do światła dziennego. Stosujemy wówczas okna dachowe lub okna umieszczone na ścianie szczytowej.
Jak dobrze zaprojektować pomieszczenia na poddaszu?
Sypialnia
Projektując sypialnię na poddaszu, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czy posiadamy osobne pomieszczenie w postaci garderoby, czy musimy zaprojektować miejsce na szafy do przechowywania ubrań. Jeżeli nie posiadamy garderoby, najlepiej umiejscowić łóżko przy najniższej ścianie, przy skosach. Możemy wtedy wykorzystać całą wysokość przeciwnej ściany na zaaranżowanie jej szafami. Powinniśmy jednak tak odsunąć łóżko od początku skosu dachu, aby wstając, nie uderzyć w niego głową, również podczas dojścia do niego.
W sypialni powinno być dużo światła porannego, przy którym dobrze nam się wstaje. Nie powinno orientować się sypialni na południu i zachodzie, ponieważ zbyt duża ilość światła słonecznego może nagrzać pomieszczenie tak, że będziemy mieć problemy z zaśnięciem. Najrozsądniej ustawić tak łóżko, żeby okna, zarówno dachowe jak i ścienne, znajdowały się na prostopadłej ścianie.
Okna połaciowe sprawiają, że skos dachu nie przytłacza. Dodatkowo okna dachowe, które przechodzą na ściankę kolankową sprawiają wrażenie otwarcia na otoczenie i optycznego powiększenia pomieszczenia. Jeżeli ściana szczytowa jest stosunkowo szeroka, możemy zastosować duże przeszklenia, a nawet zaprojektować wyjście na taras.
Ważne, aby dane okna były w pełni zasłanialne podczas upalnych dni. Promienie słoneczne wpadające przez szyby ogrzewają nam pomieszczenie, dlatego warto zastosować system rolet zewnętrznych lub wewnętrznych.
Garderoba
Wydzielone pomieszczenie jako garderoba nie musi być oświetlone światłem dziennym. Warto jednak dobrze doświetlić to pomieszczenie, a najlepiej ukierunkować żarówki na wnętrze szafy. Najłatwiej zaaranżować to pomieszczenie jeżeli nie posiada skosów lub jeżeli pełne wysokości ścian wykorzystamy pod szafy, a przy ściankach kolankowych umiejscowimy komody. Muszą być one na tyle odsunięte od ściany, aby wyciągając ubrania nie uderzać głową o zbyt niski skos. Jeżeli planujemy umiejscowić szafy na ściance ze skośną połacią dachową nie możemy kupować gotowych szaf, lecz zrobić ją pod konkretny wymiar. Pod skosami sprawdzą się drążki powieszone na niskiej wysokości oraz półki o różnych długościach.
Jeżeli szafa nie znajduje się pod skosem, można zastosować drzwi przesuwne na prowadnicach lub skrzydłowe. Jeżeli szafa “wchodzi w skos” najbardziej odpowiednie będą drzwi przesuwne lub otwierane, a w momencie rozpoczęcia skosu drzwi skrzydłowe.
Przy ściance kolankowej warto zrobić np. toaletkę, przy której siedzimy. Ważne, żeby tak ją zaprojektować, aby zmieściło się lustro, i odsunąć ją od ściany, żeby swobodnie do niej dojść.
Pokój
W pokoju dziecięcym i gabinecie (pokoju do pracy) możemy umieścić biurko oraz łóżko przy ściance kolankowej o wysokości minimum 90cm. Ważne, aby dobrze doświetlić to pomieszczenie. Umieszczenie pozostałych mebli nie powinno stanowić problemów, jeżeli szafy i wysokie regały zaplanujemy przy najwyższej ścianie.
Łazienka
Projekt łazienki na poddaszu może okazać się łatwiejszy niż niejednej mniejszej o standardowej wysokości. Trzeba wziąć pod uwagę wysokości każdej ściany. Pamiętajmy, że przed umywalką trzeba stać wyprostowanym, dlatego też musimy ją umieścić w takiej odległości od ściany kolankowej, aby móc się swobodnie przy niej poruszać. Umywalka musi znajdować się na wysokości 85 cm od podłogi. Dobrze jeżeli nad nią znajduje się lustro. Jeżeli umieścimy umywalkę na blacie i pociągniemy go w kierunku skosu, możemy wykorzystać tą przestrzeń na elementy dekoracyjne do przechowywania. Kabina prysznicowa musi znajdować się przy najwyższej wysokości ściany. Przestrzeń użytkową najlepiej założyć o wysokości minimum 190 cm- im więcej tym lepiej. Wymiary kabiny oraz brodzika dobieramy indywidualnie.
Sedes jest sprzętem, który musi znajdować się w bliskiej odległości od pionu. Ważne, aby jego odpływ nie był oddalony od pionu więcej niż 1m. Miska ustępowa powinna być na wysokości 40-43cm od podłogi, a miejsce przed nią powinno wynosić min. 60cm. Połać dachu nad i przed sedesem powinna być na wysokości, która umożliwi nam wygodne korzystanie z niego. Jeżeli człowiek w pozycji siedzącej ma czubek głowy na wysokości 130cm, to taka powinna być minimalna wysokość, ale myślę, że zarówno nad i przed miską ustępową, połać dachowa powinna się zaczynać od 170cm.
Wanna – teoretycznie myślimy, że umieścimy ją pod skosem , ponieważ jest na wysokości około 60 cm nad podłogą i przybieramy w niej pozycję siedzącą. Owszem, ale musimy wziąć pod uwagę również swobodne wejście i wyjście z niej. Warto np. odsunąć ją od ścianki kolankowej i zaprojektować tam dodatkową półkę na kosmetyki i akcesoria do kąpieli, o szerokości 10-20cm.
Jeżeli połać dachowa zaczyna się zbyt nisko na umieszczenie armatury łazienkowej możemy zastosować kilka zabiegów. Przy ściance kolankowej, która ma wysokość minimum 90cm, możemy umieścić pralkę i/lub suszarkę. Są one wysokości 85cm, a do tego rodzaju sprzętów i tak musimy się schylić w celu załadowania prania. Możemy również umieścić tam szafki na głębokość 40-60cm i wysokości dostosowanej do ścianki. Jeżeli mamy dużą łazienkę, zostawmy to miejsce puste, udekorujmy ozdobnymi wazonami, nowoczesnymi wieszakami na ręczniki.
Kuchnia
Aby dobrze funkcjonować w kuchni na poddaszu, musimy wziąć pod uwagę wysokość nad ciągiem kuchennym. Wysokość blatu roboczego powinna znajdować się na wysokości 86cm od podłogi. Najbardziej optymalną wysokością ścianki kolankowej, o którą opiera się ciąg kuchenny o głębokości 60cm, to 130cm. Możemy wtedy swobodnie stać i przygotowywać posiłki.
Przy mniejszej wysokości ścianki musimy na tyle odsunąć dolne szafki i wydłużyć blat, aby otrzymać dobrą wysokość w pozycji stojącej.
Niestety, przy tym układzie nie możemy zastosować szafek wiszących nad blatem. Jeżeli natomiast zaprojektujemy wszystkie szafki na ścianie bez skosów, to możemy umieścić zarówno szafki wiszące jak i zabudowę kuchenną do samego sufitu. Skos dachu można wykorzystać do umieszczenia pod nim szafek, szuflad lub dolnych półek.
Jeżeli nie posiadamy osobnego pomieszczenia jako jadalni, musimy zaprojektować układ kuchni wraz z miejscem do spożywania posiłków. Jeśli będzie on przeznaczony dla dwóch osób możemy zaaranżować go w postaci blatu dostawionego do ścianki kolankowej i umieścić przy nim krzesła. Jeżeli jednak mamy większą ilość osób, która będzie spożywać posiłki, musimy znaleźć miejsce w kuchni, jadalni lub salonie na odpowiedni stół z krzesłami.
Jeżeli chcemy umieścić stół z krzesłami pod skosem, musimy go na tyle odsunąć od ścianki kolankowej, aby jej minimalna wysokość wynosiła 130cm.
Podsumowując, aby dobrze zaprojektować pomieszczenia na poddaszu, należy przede wszystkim zapoznać się z wymiarami poszczególnych mebli i sprzętów, które chcemy umieścić w danym wnętrzu. Następnie przemyśleć układ funkcjonalny pomieszczeń i dopasować konkretne meble do wysokości ścianki kolankowej i spadku dachu.